Бергон интернет и телевизия

Официален форум
Дата и час: 19 Мар 2024 06:33

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Правила на форума





Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2009 14:06 
Offline

Регистриран на: 20 Яну 2009 21:59
Мнения: 8
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 1 пъти
Роден е и израснал в Брацигово, работил като аптекар и се занимавал с търговия. Бил активен участник в обществения живот на града. В началото на 1876 г. е избран за председател на местния революционен комитет, основан от Георги Бенковски. Началото на Априлското въстание заварва Петлешков в Панагюрище, но той веднага се връща в Брацигово, за да организира въстанието там и в околните села.

Местни чорбаджии предават Петлешков на турците след разгрома на въстанието. Жестоко е измъчван, като е бил разпитван и горен между три огъня, издъхнал в покрайнините на Брацигово, на път за разпит в Пловдив.

Негови са думите "Сам съм, други няма! Аз водих, аз ръководих, други не търсете!"


Мъченическата смърт на Васил Петлешков е пример за безкрайна смелост и любов към България. След предаването на въстаниците Петлешков се скрил временно, защото било унижение за този горд българин да се предаде и да преклони глава пред турците. Затова той отложил за няколко дни предаването си, за да може да анализира ситуацията. Вторият му баща, Ангел чорбаджи не се поколебал да предаде смелия Васил. Когато турците дошли в къщата на чорбаджията той накарал жена си, майката на Петлешков да намери сина си. Васил станал очевидец на всичко това, което наблюдавал от тавана, където бил скрит. Той знаел каква клетва е дал: "Свобода или смърт". Не искал жив да попадне в ръцете на главорезите. Затова погълнал отрова, която не подействала бързо. След като го завели при пашата Васил Петлешков на всички въпроси отговарял само едно:

- Аз съм главният виновник. Затова ви моля да не мъчите хората. Сам съм, други няма.Не предал никой. Цялата "вина" прехвърлил на себе си. След това Васил Петлешков бил поставен между два огъня и така изгорял жив в страшни мъки. Когато този мъченик стоял между огньовете от силната горещина кожата му се напукала и мас течала от него. В същия миг щикове се забивали от всички страни в месата му. Така изгорял този смел българин.

Наистина, човешкият разум трудно може да си представи какъв силен дух, каква воля е имал безстрашният българин. Нека неговият мъченически живот да бъде пример на безкористно родолюбие за поколенията. Поклон!


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
POWERED_BY
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов