Бергон интернет и телевизия

Официален форум
Дата и час: 16 Юни 2024 01:56

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Правила на форума





Напиши нова тема Отговори на тема  [ 583 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Яну 2008 17:24 
Offline
Не мога да се спра
Аватар

Регистриран на: 14 Мар 2006 21:42
Мнения: 1069
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
jumper_A написа:
аааа Темата или мнението, което търсите, не съществува?!


Кандидатствай за ВИП групата

_________________
Sentient life-form


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2008 15:00 
Offline
Почетен потребител
Аватар

Регистриран на: 06 Фев 2006 11:19
Мнения: 2639
Години: 34

Местоположение: Varna
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
някой може ли да ми намери тестовете(не темите) по бел, матем и география които са давани на кандидатстудентските изпите 2006 или 2007 за ИУ Варна(винса)

_________________
CHELSEAFC FOREVER!!!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2008 22:29 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
Chelsea написа:
някой може ли да ми намери тестовете(не темите) по бел, матем и география които са давани на кандидатстудентските изпите 2006 или 2007 за ИУ Варна(винса)

виж това:
http://freeftp.bergon.net/rack4/users/C ... atematika/

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Яну 2008 22:48 
Offline
Почетен потребител
Аватар

Регистриран на: 06 Фев 2006 11:19
Мнения: 2639
Години: 34

Местоположение: Varna
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
YAVOR написа:
Chelsea написа:
някой може ли да ми намери тестовете(не темите) по бел, матем и география които са давани на кандидатстудентските изпите 2006 или 2007 за ИУ Варна(винса)

виж това:
http://freeftp.bergon.net/rack4/users/C ... atematika/

:two beer:

_________________
CHELSEAFC FOREVER!!!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Фев 2008 20:52 
Offline
bLeSsEd
Аватар

Регистриран на: 04 Юни 2005 15:31
Мнения: 574
Години: 33

Местоположение: dobrich
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
някой може ли да ми намери коментари или анализи за "Разни хора, разни идеали" на Алеко Константинов... по-точно 1-ви и 2-ри фейлетон... :bye:

_________________
Мнението е като гъза - всеки го има, но не всеки го показва! :)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Фев 2008 17:12 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
lee_kiss написа:
някой може ли да ми намери коментари или анализи за "Разни хора, разни идеали" на Алеко Константинов... по-точно 1-ви и 2-ри фейлетон... :bye:

Виж това тук:
http://freeftp.bergon.net/rack4/users/C ... stantinov/

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Фев 2008 21:19 
Offline
Зарибен
Аватар

Регистриран на: 13 Май 2006 17:05
Мнения: 410
Години: 31

Местоположение: Dobrich
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Някои да ми помогне трябвами Есе на тема "Аз и моя град" плс


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Фев 2008 17:16 
Offline
Зарибен

Регистриран на: 27 Яну 2006 10:05
Мнения: 412
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Трябва ми анализ на " Вик" и " Зов" на Елисавета Багряна. Много ще съм благодарен , ако някой ги намери. Аз вече търсих , но не намерих нищо, а и нямам учебник. Вие сте последната ми надежда. :byez:


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 13 Фев 2008 00:16 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
С нищо не мога да ви помогна.
Ако намерите нещо ми пратете темата да я добавя в моята папка, че имам доста теми, който желае да гледа там.

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Фев 2008 17:07 
Offline
Луд умора няма
Аватар

Регистриран на: 31 Яну 2006 15:59
Мнения: 654
Години: 28

Местоположение: у наС
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
трябва ми съчинение разсъждение по темата "Щастливи ли са децата днес"
Благодаря предварително :two beer:

_________________
Герба ни е лъв , а живеем като мишки..
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 16 Фев 2008 22:39 
Offline
Pow Wow

Регистриран на: 02 Юли 2006 19:11
Мнения: 3461
Години: 33

Местоположение: Добрич
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 8 пъти
търся спешно:
коментар върху "Бай Ганъо"
:)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2008 21:10 
Offline
Lorenzo Von Matterhorn
Аватар

Регистриран на: 25 Яну 2007 19:24
Мнения: 1228
Години: 31

Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 3 пъти
Блажени ли са незнаещите - ЕСЕ :>

_________________
Силният е най-могъщ САМ!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2008 16:53 
Offline
Почетен потребител
Аватар

Регистриран на: 06 Фев 2006 11:19
Мнения: 2639
Години: 34

Местоположение: Varna
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
дайте некви тестове по география на българия за кандидатстуденти ;}

_________________
CHELSEAFC FOREVER!!!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 27 Фев 2008 00:03 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
Chelsea написа:
дайте некви тестове по география на българия за кандидатстуденти ;}

Много неща имах, но ГДБОП са виновни :(
Трябва да намеря някой тема, да я кача в "помагало.ком" и да си възстановя една голяма част от събрания материал :(
Имах много теми, които и там ги нямаше и постоянно качах и си удължавах регистрацията ама вече изтече :(
Така че ако имате някой тема ми я пратете да я кача и да почвам да ги тегля на ново всички теми. После ще ви давам, каквото мога.

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Фев 2008 23:41 
Offline
Не мога да се спра
Аватар

Регистриран на: 06 Дек 2004 17:28
Мнения: 1008
Години: 31

Местоположение: Greece
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
..................

_________________
anywhere is possible


Последна промяна IvooooM на 05 Мар 2008 16:58, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2008 02:37 
Offline
Скучаещ

Регистриран на: 28 Сеп 2005 04:48
Мнения: 137
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
знам ,че спамя, но ако някои си направи труда си купи "Ръководство за ученика /*за еди кои си клас*/ няма да има такива проблеми
съществува и в."Гимназист"

_________________
Колкото повече, толкова повече.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 06 Мар 2008 21:12 
Offline
Скучаещ
Аватар

Регистриран на: 12 Юли 2007 13:46
Мнения: 124
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Извинявам се много ама някой случаjно да е намерел или да има есе на тема "Черно море - моето, твоето, нашето"
Ще съм много благодарен ако някой може да ми го прати - wwwemail@abv.bg :)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Мар 2008 02:15 
Offline
Търсач

Регистриран на: 18 Апр 2004 21:31
Мнения: 67
Местоположение: Във фабрика за щастие
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Спешно ми трябва ЛИС върху новелата "Горещо пладне" (на цялото произведение).Ако някой може да помогне...

_________________
Por que no me intiendes konio ? !?


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Мар 2008 16:58 
Offline
The Ultimate Driving Machine-BMW
Аватар

Регистриран на: 15 Сеп 2006 17:19
Мнения: 1761
Години: 32

Местоположение: пустинята Сахара във един оазис
Благодарил: 5 пъти
Получил благодарност: 5 пъти
Апостолските деяния на Константин Велики според панонските легени.

Спешно ми трябва тази тема.Който ми я намери ще му бъда много благодарен

_________________
WINDOWS - а е като Тамагочи.Храниш го, чистиш му, грижиш се за него, сън не те хваща и накрая пак ..... умира.

Bergon rulz all round the world!!!

Изображение
Изображение
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008 19:11 
Offline

Регистриран на: 25 Май 2005 12:47
Мнения: 6
Местоположение: Добрич
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Някои може ли да ми намери нещо за образа на "Дядо Гурио" . Благодаря ви предварително :) ;)

_________________
Sm0k3 w3eD AnD fLy!!!!


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008 20:34 
Offline
Зарибен

Регистриран на: 01 Фев 2004 22:41
Мнения: 478
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
HaRmL3sS написа:
Някои може ли да ми намери нещо за образа на "Дядо Гурио" . Благодаря ви предварително :) ;)
:male che sum..:

_________________
Soft lips often hide sharp teeth...


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008 21:11 
Offline
Луд умора няма
Аватар

Регистриран на: 23 Сеп 2006 15:56
Мнения: 815
Благодарил: 1 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Я дайте някоя тема за "Едип цар"... например: "Един между силата и безсилието" или нещо друго.. само да има за Едип ЛИС или есе, а аз ще си го пооправя ;)


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008 22:19 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
“ДЯДО ГОРИО”-БАЛЗАК


Първият роман от поредицата “Човешка комедия” на Балзак е “Дядо Горио”. Той разкрива два свята – живота в пансиона на бедните хора и живота във висшето общество, който е напоен с лицемерие, сребролюбие и други пороци, обезличаващи човешката душа.
Един от главните образи в романа е дядо Горио, който е опиянен от необхватна обич към дъщерите си. Друг движещ образ е Йожен Растиняк, който има стремеж към аристокрацията. Той е още в началото на житейския си път и пробва всеки един начин за постигането на успех. Третият персонаж е Вотрен – каторжник.
В романа авторът разкрива това, което интересува най-много френското общество, а именно парите и властта. Показва, как под влиянието на тези фактори страда съвестта, приятелите, семейството. Балзак разкрива чрез героите си различни нравствени качества характерни за времето.Господарката на пансиона е скъперница и преценява хората по парите. Дядо Горио обича неописуемо дъщерите си и задоволява всяка тяхна прищявка. Не съзнава, че така ги превръща в егоисти. Той е натрупал богатство и чрез него иска да покаже силните си чувства към Делфин и Анастази. Но те не са така всеотдайни като него, те го уважават когато им дава пари. Когато вече е беден не му помагат, както той е направил за тях, а се срамуват от него.Личи опустошаващото влияние на парите, които могат да обезличат всяка една душевност На смъртния си одър Дядо Горио разбира истината, разбира заблудата, в която се е намирал цял живот като е мислел, че е бил обичан от дъщерите си. Той умира в пансиона в дълбока бедност и дори децата му не присъстват на погребението . Единствен останал до край с любящия баща е Растиняк. Йожен се стреми точно към това, от което пада дядо Горио. Първоначално Йожен иска да пробие в обществото чрез труд, но разбира, че може да постигне нещо само ако го завоюва. Предстои му да разбере покварата на света и да открие основата за успех в алчността и парите, но не и в честността. Вотрен е извън закона и от много време е разбрал това, което дядо Горио чак пред смъртта си. Вотрен и Растиняк разговарят много. Каторжникът разяснява на Йожен как се стига във висшето общество : “трябва да връхлетиш като снаряд или да се промъкнеш като чума”….
Балзак разработва много персонажи, за да покаже обществото от всяка страна. Целта му е читателят да извлече за себе си нравствени поучения. Творбата завършва с думите на Растиняк : “А сега ще видим : аз или ти!” – думи на млад и амбициозен човек, който няма да се спре пред нищо.


---------------------------------------------------------------------


Образът на дядо Горио


Романът на Оноре Дьо Балзак - “Дядо Горио” е една реалистична картина, представяща живота на френското буржоазно общество. Тази книга описва двата полюса на живота: от едната страна стои пансионът - беднотията, мизерията, нищетата, а от другата - висшето съсловие, което от пръв поглед изглежда бляскаво, но в действителност крие нещастие, лицемерие, високомерие, подлост.
Балзак изгражда образа на дядо Горио с диалектическа завършеност - без определен черен или бял цвят, а с реалните противоречия, показва привличане и отблъскване. В началото на романа Оноре Дьо Балзак, описвайки внушителната същност на дядо Горио, внася идеята за силата и властта на парите. Милионите, които главният герой притежава, са източникът за нещастията му по-късно. Някогашният фабрикант на фиде напуска своята търговия и се оттегля в дома “Воке”. Човекът, когото тогава наричат “господин Горио”, въпреки шейсет и деветте години живот зад себе си, изгражда в чуждите очи образ на внушителна личност. От външността му личи, че е богат. Но постепенно с времето “господин Горио” се превръща в дядо Горио, търговецът-милионер – в дрипав старец, изоставен от двете си дъщери. Но за него най-голямото наказание не е разорението, а празнотата, която изпитва в сърцето и душата си далеч от Анастази и Делфин. За Горио, дъщерите му са радостта в живота, но и най-страшният източник на разочарование. Със своя егоизъм, неблагодарност и коравосърдечие те убиват любящия ги баща.
Заглавието на романа насочва вниманието на читателя към нещастната съдба на дядо Горио, пожертвал богатството си в името на бащинската обич.Повествованието обаче представя в детайли и участта на бедния студент Йожен Дьо Растиняк, пристигнал наскоро от провинцията. Коренно противоположни са житейските посоки, белязали драмата на двамата герои – за дядо Горио, който е притежавал значително състояние, това е пътят към доброволно избраната бедност поради прекомерната, безразсъдна любов към дъщерите, докато за Растиняк целта е издигане над унизителната оскъдица и завоевания сред богатите аристократични кръгове. Породилата се дружба между него и дядо Горио започва от мига, когато разбира, че този обеднял старец е баща на графиня Анастази дьо Ресто и баронеса Делфин дьо Нюсенжен, до чието благоволение се домогва. От своя страна дядо Горио се надява дъщеря му Делфин да има почтен любовник, а не като предишния Дьо Трай, който безсъвестно пропилява парите на баронесата и баща й. Трогателни са състраданието и безкористната загриженост на Растиняк към изоставения от неблагодарните си дъщери дядо Горио. Дори в последните си мигове отчаяният старец чувства една-единствена опора в безрадостното си битие и тя е свързана с присъствието на всеотдайния в помощта си студент.
Бащинската любов на дядо Горио го превежда от висотата на финансовото могъщество до нищетата. Като всеки баща, който мисли доброто за своите деца, старецът не подлага дъщерите си на лишения. Той раздава цялото си богатство, а заедно с него си отива и щастието. Живеейки с лъжата, че Анастази и Делфина го обичат, дядо Горио все още има своята цел – да изпълнява прищевките и желанията им. По този начин добродушният старец показва своята искрена любов, защото двете дъщери не могат по друг начин, освен материалният, да се докоснат до сърцето на своя баща. Те се отнасят с него като с "лимон, който "след като бил изцеден до капка... хвърлили кората му". Сполучливото сравнение на херцогиня дьо Ланже е точен израз на връзката между дядо Горио и децата му. Като резултат на неговото отношение към тях, тя еволюира до такава степен, че достига върха на цинизма.
Едва на смъртния си одър, дядо Горио осъзнава грешката си и разбира за измамната обич на дъщерите си. Старецът умира сам, в пълна нищета и мизерия, без стотинка в джоба си, заобиколен от хора, които почти не познава. Болката на дядо Горио е толкова силна, но не болката от предстоящата смърт, а тази от измамата, в която е живял: ”В този миг виждам целия си живот. Измамиха ме!Те не ме обичат, никога не са ме обичали!…”В думите на дядо Горио се чете огорчение и страдание, но въпреки това любов: “Вие знаете много добре че ги обичам, че ги обожавам. Ако ги видя ще оздравея…” Дядо Горио издъхва изоставен и “ограбен”, без дори да бъде изпълнено последното му желание – да се сбогува с дъщерите си. Дори последния си миг, сетната си мисъл: “Ах, моите ангели!”, главният герой посвещава на своите дъщери, въпреки, че знае за тяхната измама. Той осъзнава ужасната истина, но не иска да я приеме – остава до сетния си дъх верен на бащинската обич.
Романът “Дядо Горио” на Балзак, със своята мрачна атмосфера, цели да обрисува по най-внушителен начин драмата на главния герой, която не е лична, а обществена. Авторът, чрез своята градация, илюстрира до къде могат да доведат алчността, подлостта и користната любов, които са навсякъде около нас и разбиват хиляди човешки животи.


--------------------------------------------------------------------------------


ИЛЮЗИЯТА НА ДЯДО ГОРИО - КРЪСТОПЪТ НА ЧУВСТВОТО И РАЗУМА
Димитър Аджеларов

Великият френски писател Оноре дьо Балзак (1799-1850), обзет от самочувствието на гения, написва под статуйка на Наполеон \"Ce qu’il n’a pu achever par l’epee, je l’accomplirai par la plume\" (\"Това, което той завладя с меча, аз ще завладея с перото\") и си поставя за цел да постави името си наред с тези на Данте Алигиери, Сервантес, Микеланджело, Гьоте. Защото е чувствал, че \"по някакъв тайнствен начин е проникнало в него знанието на целия живот, стояло е събрано и съхранено\", така както е било \"с митическия гений на Шекспир, най-голямата... загадка на световната литература\". Дали си е задавал въпроса \"кога, как и откъде са израснали в него тия огромни запаси от знания, докарани от всички професии, материи, темпераменти и феномени...\"? Необяснимо е как \"всичко е знаел Балзак, процесите, сраженията, борсовите маневри, спекулациите с недвижими имоти, тайните на химията, хитростите на парфюмерията, похватите на художниците, дискусиите на теолозите, механизмите на вестника, измамите на театъра... Той \"е накарал да се явят в сънищата му фиордите на Норвегия и окопите на Сарагоса и те са такива, каквито са в действителност... Това огромно интуитивно знание, то е геният на Балзак...\" - както пише Стефан Цвайг.
И той създава една огромна епопея от над 10 хиляди страници и над 2 хиляди герои, няколко десетки романа и разкази, обединени по подобие на Дантевата трилогия \"Човешка комедия\". Това са знаменитите романи \"Шуани\", \"Братовчедката Бет\", \"Гобсек\", \"Една тъмна афера\", \"Евгения Гранде\", \"Полковник Шабер\", \"Шагренова кожа\" и много други.
Ако разтворим всяка една от тези творби, така както романа \"Дядо Горио\", ще се впечатлим от похвата на писателя да \"сгъстява\", да \"кондензира\" обстановката, човешките характери, събитията, като че ги \"претръсква през сито, където всичко незначително ще остане\" и затова неговите хора са винаги типове, винаги характеристично обхващане на едно множество и затова \"неговите трагедии са кондензации\" (по Стефан Цвайг).
Та нима прословутият пансион на госпожа Воке като сграда и като герои, с които се запознаваме, водени от ръката на писателя, не е \"умален вид на обществото с всички негови съставки\", както твърди самият Балзак! И той, както винаги, започва с обстановката, прикрепва своите герои: дядо Горио, Вотрен, Растиняк към жилището им, към стаята, към леглото, като разкрива характерите им, без да ни изненада. Те живеят в къщата на госпожа Воке - \"четириетажна, с мансарда, построена от песъчлив варовик и боядисана в... жълт цвят... Между бараката и кухненския прозорец окачват кафез за продукти, под него изтича помията от умивалника...\" Там се носи \"миризма от пансион\", която \"представлява смесица от спарен въздух, мухъл, граниво... в нея има нещо лепкаво като воня на трапезария...\" и т.н. Хазайката госпожа Воке \"с тлъстичко лице, на което стърчи нос като папагалска човка...\", и на която \"в цялата є закръглена фигура като на църковен плъх... се таи алчност\", се грижи срещу заплащане за тези хора, дошли при нея поради крайна оскъдица - освен стареца, студента, каторжника, тука са старата госпожица Мишоно, Бианшон, Поаре, Викторин Тайфер и др.
От самата обстановка като че ли от бедняшки декор ни се представят всички те - непременно с емоционална доминанта - \"стремят се към една илюзия на живота, безразлично каква е тя - любов, изкуство, скъперничество...\", присъщо на героите на Балзак. И \"всяко възбудено в мономания чувство насилва останалите, отнема им водата и ги оставя да изсъхнат...\" (по Стефан Цвайг).
Такъв е най-старият - дядо Горио. В неговата изключителна любов към дъщерите Анастази и Делфин се проявява тази емоционална доминанта, която осмисля живота му. Балзак разкрива източника на богатството му - по време на революцията той е присвоил имота на господаря си, после след знаменитата 1789 година спекулира със зърнени храни в бунтовния Париж, като постепенно става милионер, натрупва огромно богатство, с което осигурява достъп до висшето общество на дъщерите - едната омъжена за граф, другата - за барон. Той създава рано от тях идоли в сърцето си, а те като всички идоли постоянно искат жертви - така източват и последната монета на стария си баща.
Така както изгражда образа на дядо Горио - с диалектическа завършеност, без определен черен или бял цвят, а с реалните противоречия, с внушението за привличане и отблъскване, великият писател изгражда и образа на бедния студент Йожен дьо Растиняк, чиято емоционална доминанта е желанието да влезе във висшето общество, да стане име, един от първите хора. Син на обедняло аристократично семейство, дошъл в Париж да учи за адвокат с намерение след това \"да работи ден и нощ, та богатството да е плод на труда му... да постигне всичко със собствени сили... и като наблюдава живота, да вижда, че е чист като лилия\". Разговорите с бившия каторжник Вотрен му разкриват обществото от съвсем друга гледна точка. Истината, че \"бързото забогатяване е целта, която си поставят петдесет хиляди момчета във вашето общество\", заради което са необходими неимоверно големи усилия, \"яростна борба\", при което, както уверява \"изкусителят\", \"сфинксът\" Вотрен, ще \"се изядете един друг като паяци в буркан\". После добавя: \"Знаете ли как се напредва тук? Чрез блестящ гений или чрез умело продажничество. Сред тази човешка маса трябва или да връхлетите като снаряд, или да се промъкнете като чума. Честността за нищо не служи... Покварата е оръжието на посредствеността...\"
Вотрен съветва Йожен да бъде като ловец в горите на Новия свят - Америка, където \"бродят двадесет различни племена... Вие пък сте ловец на милиони. Служете си с клопки, примки, стръв. Има много начини да се ловува. Едни гонят зестри, други - разпродажби, трети ловят съвести...\" Бившият каторжник не само съветва, той предлага изгодна сделка на Растиняк - срещу малка сума, която ще му е нужна за начален капитал, да уреди женитбата му за забогатялата Виктория Тайфер след смъртта на брат є, чието убийство организира... И тогава настъпва раздвоението в съзнанието на Растиняк - от една страна той иска да бъде \"чист като лилия\", а от друга - чрез роднината си дьо Босеан влиза във висшето общество, за което е готов на всякакви унижения и двуличие. От една страна, не приема истините на Вотрен, а от друга, \"като се видя с нови дрехи, ръкавици, Растиняк забрави добродетелното си решение\". Дори породилата се дружба между него и дядо Горио започва от мига, когато разбира, че този обеднял старец е баща на графиня Анастази дьо Ресто и баронеса Делфин дьо Нюсенжен, до чието благоволение се домогва. От своя страна дядо Горио се надява дъщеря му Делфин да има почтен любовник, а не като предишния Дьо Трай, който безсъвестно пропилява парите на баронесата и баща є.
Йожен дьо Растиняк предпочита задния вход, за да влезе във висшето общество, а не като \"блестящ гений\" или \"като снаряд\", вероятно защото за него е по-приемливо \"да пълзи, да понася всичко\". И в своето разочарование от баронеса дьо Нюсенжен си мисли \"какви ли ще са другите, щом в един миг най-добрата жена заличава обещанията си за приятелство и те захвърля като стара обувка?\" Прехапал устни, той пренебрегва обидата и отново се домогва до близостта с баронесата, защото помни съвета на Вотрен да гледа на приятелите си \"като на пощенски коне\", които трябва да остави да умрат, щом стигне целта\". Той разбира, че \"животът не е по-хубав от готвенето и също толкова вони; а щом си поставил за цел да направиш нещо, няма как да не си измърсиш ръцете. Само трябва да знаете как се измива мръсотията...\", както му говори каторжникът.
И неусетно си спомняме вонливия пансион на госпожа Воке, с \"оня топъл и зловонен въздух\", с \"помията от умивалника\" и сметта \"която поливат обилно с вода, за да не въвони всичко наоколо...\" Този паралел между обстановката, в която живеят героите на творбата и душевните им състояния - готови на всякаква низост и падение, допълва изобразителността и изразителността на образите и характерите.
И всъщност на каква основа става сближаването между младежа и стареца? Не би ли могло да се предположи, че младият човек се стреми към този връх, от който старецът стремглаво слиза надолу - разочарован и отчаян? Някогашният господин Горио натрупва богатство и създава положение на дъщерите си, които се отнасят с него като с \"лимон, който \"след като бил изцеден до капка... хвърлили кората му\" по сполучливото сравнение на херцогиня дьо Ланже.
Всъщност кого да виним за отчаяния край на дядо Горио, на чието погребение дъщерите пращат празните си каляски с именитите си гербове? Само парите ли са причина за това? Обществото? Трагичната заблуда на стария милионер? Несъвършенството на човешката душа, която не познава благодарността? Можем да съдим от всякакъв ракурс, но всеки отговор ще носи част от истината.
Барон Йожен дьо Растиняк изпраща до гроба стареца, вече надвил в душевната си борба желанието си да бъде \"чист като лилия\", с края на стареца си е отишла от него и онази човешка топлота и искреност, с която се грижеше за него, забравена е внезапно забогатялата госпожица Тайфер, за която не пожелава да се ожени, той е вече друг в страшната закана към Париж: \"А сега ще видим - аз или ти!\"
В душевната борба у Растиняк между чистотата и доброто и злото, надвива второто, което ще го направи хищник в онова общество, за което мечтаеше като млад студент.
Романът \"Дядо Горио\" с дълбокия си психологизъм е достойна творба на един гений.

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Мар 2008 22:21 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
‘’Едип Цар и дългият път на себепознанието’’
‘’Едип Цар’’е трагедия за действия,представящи събития ,които пораждат мъчителни и противоречиви чувства на състрадания и прозредие ,на страх и в същото време на дързост да бъде предизвикана съдбата.Тя проследява прехода от щастието към нещастието.За главния герой-Едип цар ,който изминава трудния път,в следствие от сторената и останалата в поведение за него собствена грешка.На колко пъти Софокъл отдалечава развразката на действието в трагедията с нови образи,за да разгърне по-ясно трагическа вина на своя герой и изкуплението ,поето той сам си отрежда за нея.
В началото на трагедията,стреляски се кам своята цел, Едип всъщност постига резултати,обратни на тези,които желае и очаква.това е трагическата ирония,защото поради незнание той постъпва крайно грешно и в същото време е убеден,че е избегнал предопределението на съдбата.винаги на Едип цар не е само в това ,че поради незнание убива баща си , и става съпруг на майка си.При това изваршено престапление е точно в монента,когато е убеден ,че е предотвратил злокобното предсказание.Вината му става още по-голяма ,когато в пристап на необяснимо силен гняв ,убива не само баща си , но и негожите трима придружители.Това вече е сигнал от автора,че неговият герой е човек,прекалено бързо поддаващ се на гнева си и невъздържан в своето отмъщение.Проблемът за трагическата вина на Едип не е поставен самоцелно.Той е най-силното доказателство за обществената нагласа от онази епоха,че човек не може да избяга от съдбата си и няма смисъл да се опитва,защото това само още повече утежнява положението.В този смисъл се оказва лишен от избор,а живота му от безнадежност и безсмислие на всички условия да промени предопределеното.
Смисълът на събитията може да се тярси и това,че човек не отговаря само за себе си.Той винаги е свързан с дгуги хора,а в случая при поданици,затова действията му падат и върху тях.Престъплението,дори когато не е открито веднага и дори когато човек няма съзнанието,че го е извършил,пано или късно жестокото се заплаща.Никой няма пражо да отнема човешки живот ,защото боговете и още повече всесилната съдба ,която е над всички,винаги ще създадът възмездия.
Трагедията ‘’Едип цар’’поставя пред зрителя античноста въпроси,който са много близки да човека,до неговата същност ,взаимоотношенията с другите и избор на житейски път през всички времена.Въпреки оковите на съдбата,този човек печели симпатиите,а много от неговите грешки,проблеми и колебания остават наистина неразрешени в рамките на един човешки живот-затова и те ,и трагедията довеждат до наши дни.


---------------------------------------------------------------------------------


Едип

Родителите на Едип — цар Лай и неговата съпруга Йокаста, живеят дълго време в бездетен брак. Лай, който копнее за наследник, се обръща за съвет към делфийския Аполон. Оракулът му разкрива, че ако поиска, може да има син, но съдбата е предопределила да бъде убит от своя син. Страхувайки се от изпълнението на предсказанието, Лай се въздържа от брачни сношения, но веднъж, в състояние на опиянение, той неволно зачева син и три дни след неговото раждане заповядва да бъде хвърлен в река Китерон. За да е сигурен, че детето ще умре, Лай заповядва да прободат прасците му. Според преразказа на Софокъл, който обаче не може да бъде смятан за най-стар, овчарят, натоварен със задачата да изхвърли момчето, го дал на овчаря на царя на Коринт Полиб, в чийто двор, според общоприетата версия, то израства. Според други източници момчето било хвърлено в едно ковчеже в морето и извадено от водата от Перибоя, жената на цар Полиб, която плакнела бельо край брега. Полиб го отглежда като свой роден син. Когато Едип случайно научава, че е подхвърлено дете, той запитва делфийския оракул за своите истински родители, но в отговор получава пророчеството, че ще убие своя баща и ще вземе за жена собствената си майка. Смятайки, че пророчеството се отнася до неговите осиновители, Едип бяга от Коринт в Тива, но по пътя, без сам да знае, убива баща си Лай. Разгадавайки тайната на Сфинкса, той освобождава Тива от това бедствие — чудовището, което яде хора, и като награда получава ръката на Йокаста, своята майка, а също така престола на своя баща. Възпроизвеждането на тези трагични събития и на нещастията, постигнали впоследствие Едип, става любима тема в театралните представления на гръцките трагици

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 29 Мар 2008 16:51 
Offline
Не мога да се спра
Аватар

Регистриран на: 12 Май 2006 22:56
Мнения: 1287
Години: 35

Местоположение: сред хората, които ме обичат!
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Макроикономическа политика по общо за целите въведение същността проблеми задачи и цели и препоръки

_________________
I believe!

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Мар 2008 13:06 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
Да почерпиш ;)

Макроикономическа политика
Основни положения- макроикономическата политика е съвкупност от целенасочени деиствия на определени държавни правителствени институции върху националното стопанство за създаването на благоприятни условия за неговото функциониране. Тези въздействия се осъществяват чрез инструментите на макроикоономическата политика, която се изразява в две насоки- фиксална политика и парична политика.
Фиксална политика- правителствена макроикономическа политика която се провежда от правителството на дадена държава и включва два вида инструменти:
- система на правителствените разходи
- система на данаците
Експанзивна /стимулираща/ фиксална политика - насочена към стимулиране растежа на националното производство и ограничаване на безработицата.
Рестриктивна/ограничаваща/ фиксална политика- насочена към ограничаване не икономическия растеж
Парична политика- провежда се от централната банка на една държава. Включва парични инструменти чрез които се контролира количеството пари в обръщение. Освен тези две направления правителството провежда и:
- политика на доходите насочена към формирането на определено съотношение между размера на работната заплата и цените на стоките.
- външнотърговска политика- обхваща вноса, износа, валутен курс и външен дълг.

-----------------------------------------------------------------------------------


ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА МАКРОИКОНОМИЧЕСКАТА ТЕОРИЯ И ПОЛИТИКА

Функция и предмет на макроикономическата теория.
Макроикономическата теория е система, която обхваща принципите за организацията, функционирането и оптимизирането на резултатите, отразяващи общото поведение на националните стопански системи. Тя предполага изследване на цялата съвкупност от вътрешни и външни връзки, които изразяват обобщено поведението на всички икономически единици в националната икономика и изпълнява няколко основни функции.
1. Функции на макроикономическата теория
1.1 Познавателната функция е свързана с изучаването на различни страни, свойства и признаци на макроикономиката. Въз основа на нея познанието за националното стопанство се систематизира, обогатява и задълбочава.
1.2 Методологичната функция е свързана с използването на система от научни инструменти, научни подходи и модели, които позволяват по-цялостно изследване на свойствата и механизмите на макроикономиката.
1.3 Приложната функция се изгражда върху познавателната и методологичната и е насочена към оказване на целенасочени въздействия върху макроикономическата система за постигане на определено състояние или динамика в развитието и.
2. Принцип на оптимизация
При макроикономическите анализи е необходимо да се установят обобщените резултати от функционирането на националното стопанство и икономическите предпоставки за тяхното постигане. Това става чрез сравнителен анализ между обема на създадения национален продукт и използваното количество национални ресурси. Целта на анализа е да се определят механизмите за максимизиране на ефекта от функционирането на макроикономическата система и да се установят принципите за оптимизиране на поведението на националните икономики. Тези принципи се свързват с постигане на макроикономическо равновесие.
3. Макроикономическа теория и макроикономическа политика.
Оптимизирането на поведението на националните икономики се постига чрез определени целенасочени действия, чрез използването на система от икономически инструменти и механизми, или иначе казано, чрез формиране и провеждане на определени макроикономически политики.
4. Предмет на макроикономическата теория.
Макроикономическата теория е съвкупност от принципи за поведението на националната икономика в нейната цялостност, за обобщеното поведение на микроединиците, за характера и механизмите на взаимодействие между тях, а също и за резултатите от това взаимодействие. В същото време макроикономическата теория е и система от принципи за формирането и провеждането на определени макроикономически политики за целенасочено въздействие върху икономическата система.
Макроикономическата теория се свързва с такива проблеми като:
- формирането на равнището и структурата на националното производство
- постигането на определена степен на заетост на ресурсите и преди всичко заетост на труда или безработица
- процесите на инфлация или дефлация
- инвестиционната активност в националното стопанство
- взаимодействието между съвкупното търсене и съвкупното предлагане, както и постигане на равновесие между тях
- формиране на вноса, износа, валутния курс, платежния баланс
- формирането на механизмите на фискалната и паричната политика, както и постигането на макроикономическа стабилизация

Приоритети и цели на макроикономическата теория:
1. Производство и икономически растеж.
Един от най-важните приоритети на макроикономическата теория е определянето на състоянието и изменението в равнището на националното производство.
1.1 Производство и брутен вътрешен продукт (БВП)
Обобщаващ измерител за равнището на националното производство е БВП. Неговият обем се определя от физическия обем на всички стоки и услуги, създадени в националната икономика, за крайно потребление и от равнището на техните цени. Затова БВП се определя като произведение от тези два елемента.
БВП (GDP) = Q . P
БВП отчита само обема на стоките и услугите, произведени вътре в националната икономика от всички фирми, в т.ч национални и чужди, но не се отчита обема на производството на национални фирми работещи в чужбина.
В БВП се отчита само количеството на стоките и услугите за крайно потребление от домакинствата, фирмите, държавата и чужденците.
Величината на БВП се определя за даден период – обикновено една година.
1.2 Икономически растеж и икономически цикъл.
Икономически растеж има, когато равнището на националното производство реално нараства, т.е, когато се увеличава физическият обем на БВП. Това се изразява в икономически подем на националното стопанство. Но икономиката не винаги е във възход. В определени периоди се формират икономически спадове – обемът на БВП намалява. Тези колебания в равнището на националното производство характеризират формите и протичането на икономическия цикъл.
2. Заетост и безработица.
Постигането на пълна заетост на труда е важно условие за цялостното и ефективно използване на всички други ресурси в националното стопанство.
Намаляването на степента на заетост на труда предизвиква увеличаване на безработицата. Това е неблагоприятно, тъй като ограничените ресурси не се използват рационално и ефективно, равнището на националното производство намалява, ограничават се възможностите за потребление на населението, част от населението остава без доходи и жизненият му стандарт спада.
При пълна заетост на ресурсите националното производство е на границата на производствените възможности, т.е постигнато е максимално възможното равнище на националното производство. То се измерва чрез показателя потенциален БВП, който се бележи със символа GDPp и при него липсва безработица.
3. Равнище на цените и инфлация.
Инфлацията е процес на нарастване на общото равнище на цените на всички стоки и услуги в националната икономика, а дефлацията е процес, противоположен на инфлацията.
Ако равнището на цените в националната икономика е променлива величина, това ще се отрази и при определянето на обема на БВП. В стойностно изражение неговата величина зависи от физическият обем на стоките и услугите и от равнището на техните цени.
В този случай, ако физическият обем на БВП е постоянна величина, неговият стойностен обем ще зависи изцяло от изменението в равнището на цените. Това обаче не позволява да се определи фактическото количество на произведените стоки и услуги и затруднява икономическите сравнения за различните времеви периоди. Това налага при макроикономическите анализи да се използват два показателя за определяне обема на БВП – реален и номинален БВП.
Обемът на реалния БВП се определя при постоянно равнище на цените за даден период, т.е той се изчислява при съпоставими цени. Бележи се със символа GDPR и показва измененията в реалното равнище на националното производство. Ако GDPR се увеличава, това означава, че са произведени по-големи количества стоки и услуги. Обемът на номиналния БВП се определя при текущи цени. Бележи се със символа GDPN и показва измененията в текущото равнище на националното производство. Този показател може да се изменя в резултат на изменения в равнището на цените. Затова номиналния БВП не може да се използва за икономически сравнения и за определяне на реалния икономически растеж.
4. Външнотърговски отношения.
В макроикономическата теория обикновено се включват и проблеми на външнотърговските отношения на националните стопанства. В тази област се разглеждат въпроси като: принципи и механизми на международната търговия, международни валутно – финансови отношения, формирането на платежния баланс и др.
5. Основни цели на макроикономическите анализи.
Въз основа на тези приоритети могат да бъдат посочени и съответните основни цели:
- стимулиране и стабилизиране на реалното равнище на националното производство към неговите потенциални възможности, а на тази основа определяне на факторите и механизмите за постоянен икономически растеж.
- Стимулиране на икономиката към постигане на възможно по-пълна заетост на ресурсите и определяне на факторите и механизмите за ограничаване на безработицата
- Постигане на стабилно равнище на цените, определяне на факторите и механизмите за ограничаване и овладяване на инфлацията.
- Формиране на активни външнотърговски връзки, балансиране на платежния баланс и поддържане на стабилен валутен курс.
Макроикономически политики
За да постигне основните макроикономически цели, всяка държава прилага система от икономически инструменти, чрез които въздейства върху националното стопанство и създава условия за неговото функциониране, т.е провежда определени макроикономически политики чрез правителствените инструменти.
1. Фискална политика
Провежда се от правителството и включва съвместното използване на две групи фискални инструменти: системата на правителствените разходи и системата на данъците.
Чрез фискалната политика се въздейства върху икономическата активност на основните стопански субекти – главно върху факторите и механизмите на съвкупното търсене, а от тук се влияе при формирането на равнището на националното производство, степента на заетост и темпа на инфлация.
В условията на икономически спад, когато безработицата расте, фискалната политика е стимулираща, експанзивна. В този случай тя тласка икономиката към потенциалното равнище на производството и ограничаване на безработицата.
Когато икономическият подем създаде опасност от увеличаване на инфлацията, фискалната политика е ограничаваща, рестриктивна. При тези условия икономическата активност се ограничава, за да не се допусне или да се овладее инфлацията.
2. Парична политика
Провежда се от Централната банка на една държава. Тя включва такива парични инструменти, чрез които се контролира количеството на парите в обръщение, т.е осъществява се контрол върху паричното предлагане или кредитната активност на търговските банки. По този начин се въздейства върху лихвения процент, а от тук и върху икономическата активност на основните стопански субекти. Като основен резултат от нейното провеждане са измененията в равнището на националното производство, степента на заетост и темпа на инфлация. В зависимост от характера на преследваните цели монетарната политика също може да бъде експанзивна или рестриктивна.
3. Политика на доходите
Насочена е към формиране на определени съотношения при изменението на работните заплати и цените в националната икономика, така че да не се допуска инфлационно напрежение.
4. Външнотърговска политика
Обхваща формирането на механизмите за вноса и износа, за търговския и платежния баланс, валутния курс, външния дълг и др.

--------------------------------------------------------------------------------------

Рамка на макроикономическата политика



Рамката на избраната макроикономическа политика следва да отговори преди всичко на въпроса за ролята на държавата при осъществяване на една нова стратегия за икономическо развитие до 2010 година. След 1990 година и началото на икономическия преход у нас бързо се наложи консенсусът за избор на пазарно стопанство и отдалечаване от модела на централно планиране. Този избор обаче не беше дебатиран и доразвит в различни варианти на икономическа политика, които поне да зададат перспективата за избор на един от трите модела на пазарно стопанство,– направлявано, модифицирано или социално пазарно стопанство.

По принцип намесата на държавата в икономиката се определя от несъвършенствата на пазара - пазарните механизми в някои случаи не са приемливи за обществото, тъй като не успяват да се справят с рационалното, ефективно и справедливо използване на ресурсите.

Държавата се намесва в икономиката по три основни линии:

• за рационално използване на ресурсите, които често пъти са ограничени,
• за ефективно използване на ресурсите
• за справедливо използване на ресурсите.

Изборът на модел /линия на интервенция/ се определя от поставените приоритети. В зависимост от това каква линия на намеса е избрана можем да разпознаем три типа пазарно стопанство:

1. Направлявано пазарно стопанство - намесата на държавата произтича от недоверието във възможността пазарните сили сами да се справят с разпределението на ресурсите - държавата се намесва за по-рационално разпределение на ресурсите. Това се постига чрез активна индустриална политика, при която се определят основните насоки /приоритети/ на развитие /пример за такъв тип икономики – Япония, Франция/. Появява се необходимост от институционален механизъм, който да определя приоритетите – например Министерство на икономиката и търговията /Япония/, Комисариат по планиране /Франция/.

При този модел се провежда активна индустриална политика. Акцентът се поставя върху едрия бизнес, който определя параметрите и насоките за развитие на малкия и среден бизнес. Особено ефективна е такава политика, ако се фокусира върху преработващата промишленост. В този случай държавата използва различни инструменти за въздействие - данъчни, кредитни облекчения и т.н.. Съществуват два типа активна индустриална политика – микроиндустриална политика, насочена към отделните стопански субекти, и второ макроиндустриална политика, насочена към определяне на приоритетни отрасли.

2. Модифицирано пазарно стопанство. - При този модел става дума за ефективно използване на ресурсите. Цел на държавната интервенция – създаване на най-благоприятни условия за повишаване на ефективността от използване на ресурсите /пример за такава икономика – САЩ, Великобритания/.

Тук се предполага, че пазарът е способен да се справи с рационалното разпределение на ресурсите, а ролята на държавата е да осигури спазването на конкурентно поведение. Инструменти за намеса – антимонополно законодателство, което създава условия за ефективна конкуренция на пазара; осигуряване на качествени публични услуги; насърчаване на иновативния подход във фирмите. Целта е създаване на максимално добри условия за функциониране на бизнеса, което осигурява ефективно използване на ресурсите в частния сектор.

3. Социално пазарно стопанство. - Намесата на държавата е с цел справедливо използване на ресурсите и осигуряване на заетост. Държавната намеса е най-активна по отношение политиката на разпределение на доходите /примери – Германия, Швеция/. Държавата интервенира на пазара на труда, намесва се в областта на здравеопазването и образованието – социални програми насочени към равнопоставеност, държавни субсидии в образованието и здравеопазването; силни синдикати.

И при трите типа пазарно стопанство е необходима стабилност на институциите и създаване на благоприятна среда за функциониране на бизнеса.

В действителност икономическите реформи, включително при фактическото им осъществяване след 1997 година, следваха по-скоро логиката на една наложена отвън (главно от страна на международните финансови институции) матрица. Тази логика замени собствения избор на икономическа стратегия, отчитаща едновременно местните характеристики, условията на глобализация и евроинтеграция и дългосрочните икономически интереси на страната. Външната матрица на икономическото развитие следваше в най-голяма степен т.нар. “Вашингтонски консенсус”, така както той през 1990 година беше дефиниран от Джон Уилиамсън. “Вашингтонският консенсус” тогава систематизираше политиката, препоръчвана от международните финансови институции на страните от Латинска Америка: фискална дисциплина, преориентиране на публичните разходи, данъчна реформа, валутна и лихвена либерализация, търговска либерализация, свобода за преките чуждустранни инвестиции, приватизация, дерегулация и защита на имуществените права.

България, особено след 1997 година, се опитваше да следва подобна схема на икономическа политика. Приложимостта на такава политика в страните в преход несъмнено изисква определено адаптиране, но такова не винаги беше налице – не само в България, но и в останалите страни от региона на Централна и Източна Европа. Обръщането към принципите на “Вашингтонския консенсус” беше извършено главно поради отсъствие на алтернативен опит, подходящ именно за условията на преход в тази част на Европа.

Така икономическата политика на прехода беше подчинена на една рамка, която не предполагаше нищо повече от адаптиране и прилагане на местна почва на вече подготвени варианти на икономическа политика. Когато това беше извършвано успешно, икономическите реформи носеха резултат. Нещо повече, по отношение на редица отрасли, институции и сфери на дейност днес вече може да се твърди, че икономическият преход в България е завършен.

Изискванията на икономическите реформи на прехода оставиха за по-късен етап решението за избор на модел на пазарно стопанство у нас. Днес, наред с приключване на основните икономически реформи, пред България се очертават перспективи от ново естество. Проблемите на прехода отстъпват пред въпросите на евроинтеграцията, а икономическите реформи постепенно следва да се насочват в посока на изпълнения на новите стратегически цели. Сред тези цели се откроява ускоряването на икономически растеж, при запазена макроикономическа стабилност, и интегрирането в общото европейско икономическо пространство, на фона на приоритетите на Лисабонската стратегия.

Тази изходна позиция предполага дефиниране на нова рамка на макроикономическата политика, съответно – на новата роля на държавата. Подобна нова рамка означава разработване на ясна политика в няколко основни направления:

• Валутна политика – Валутен борд, излизане от валутния борд, влизане в Икономическия и валутен съюз, бъдеще на лева, бъдеща структура и задачи на БНБ
• Бюджетна политика – Философия и структура на държавния бюджет, фискална децентрализация, общински бюджети
• Политика по дълга – Външен дълг, вътрешен дълг, излизане на международните дългови пазари
• Брутен вътрешен продукт и икономически растеж – възможни темпове на растежа, фактори за ускоряване на растежа, влияние на външната среда
• Политика към предприятията – защита на конкуренцията, административни и регулативни бариери, малки и средни предприятия, обществени поръчки, търговска политика, привличане на инвестиции, предприемаческа среда, корпоративно управление
• Секторна политика – формиране на приоритети, ангажименти на държавата, институционална подкрепа
• Икономика на знанието – високи технологии, информационни технологии, връзка с научно-развойните центрове и университетите, продължаващо образование
• Финансова система – банки, кредитен пазар, небанкови финансови институции, регулация, капиталов пазар
• Земеделска политика – регулация в контекста на Общата европейска земеделска политика, стимулиране, модернизация

Дискусията по тези теми очертава и конкретните измерения на новата рамка на макроикономическа политика. Тези измерения представляват ясните граници на възможната (и необходима) държавна намеса в икономиката.

Трябва да се подчертае, че всички теми и области на новата стратегия за икономическо развитие на България, следва да бъдат съобразени с горните аспекти на новата рамка на макроикономическа политика – особеностите на периода след реформите на прехода, необходимостта от избор на модел на пазарно стопанство, автономия на стопанските решения в рамките на Европейския съюз, и не на последно място граница на държавната намеса.

Никой не може да замени държавата при определени нейни функции в икономиката – създаване и поддържане на конкуренцията и защита на собствеността, както и задължението да осигурява качествена инфраструктура, образование и социални услуги, там където пазарът не може да ги създаде.

Никой не може да замени държавата в нейната отговорност да създаде благоприятна хранителна среда за появата и развитието на субектите на “новата” икономика, на малките и средни предприятия, реализацията на инвестиционни проекти, включително и най-вече на т.н. “проекти” на зелено. В редица от тези случаи неудачен вариант за реакция е “пазарно фундаменталисткият” – равна дистанция, неутралност, пасивност. Отказът от отговорност за дефицити в бизнес средата, създадени в значителна степен от самата държава, в условията на високи непроизводствени разходи, е равнозначно на пряко противодействие на развитието на пазарната икономика, т.е. бюрократично-държавния апарат се превръща в конкурент на бизнеса. Той реализира своите привилегии именно чрез поддържане и възпроизводство на дефицитите в публично-частното взаимодействие.

Заедно с рационализацията на икономическата структура, подобна трансформация трябва да претърпи и административната структура. Възраждането на “новата” икономика е невъзможно без ефективно публично-частна стратегия на икономическо развитие, взаимодействие и споделяне на права и отговорности при нейната реализация.

След отстраняването на държавата от лостовете на въздействие в икономиката, ключово значение придобива освобождаването на държавата от функции по държавното управление, които могат да бъдат предадени на публично-частни институции. Така например цял кръг от правителствени структури могат да бъдат изведени от орбитата на чисто държавните структури и да станат основа на подобни публично-частни съюзи. Това се налага и от актуалните тенденции в развитие на политическата и стопанска демокрация, включително конвергенцията между държавно и корпоративно управление. Реализацията на подобна задача ще повиши капацитета за саморегулация на обществото, което е глобален параметър на развитието.

Богатството има нужда от дисциплина и сигурност. Революционните призиви не само са вредни, но по същество регенерират една изключително нестабилна социална база на реформата, която консумира и ражда популизъм.

Към едрия капитал трябва да има ясно послание – политика на равната дистанция и реалната подкрепа - подкрепа /външна и вътрешна/, но и успоредно с това налагане на правила и безкомпромисна борба със сенчеста икономика и закононарушението.

Аргументът, че ще се стесни социалната база, ако се определят социалните ориентири на реформата – средната класа и двигателите на развитието - трябва да се приема с известен резерв, тъй като обществените стереотипи за средна класа са доста подвижни. Второ, важни са социално активните слоеве, а не воденето на популярна или масова политика. Политиката на висок растеж не може да бъде масова и популярна политика, но може да се ползва са значима обществена подкрепа. Трето, хората са склонни да приемат по-висок социален статус, когато промените са бързотечни и вътрешносоциалната миграция е висока.

Постигането на главната цел на развитието – скъсяване на дистанцията с развитите икономики в областта на доходите и балансираното развитие - не е само и толкова функция на линейните усилия по повишаване на производителността на труда, увеличаването на инвестициите, подобряване на конкурентноспособността на производството и като резултат увеличаването на БВП, а увеличаване на капитализацията на българската икономика, т.е. повишаване на видимостта и признанието/оценката на стопанските активи от гледна точка на международните капиталови и финансови пазари.

Ако по класическият път на догонващо развитие на българската икономика ще бъдат необходими няколко десетилетия за достигане на равнището на развитие на страните в ЕС, то съвременните глобални тенденции и най-вече растящата виртуализация на капиталовите и финансови пазари, при които оценката на корпоративните активи се откъсва от балансовите стойности, дава възможност за изключително ускорени темпове на развитие, при условие, че в центъра на внимание на българската икономическа политика застане контролираното привързване към потребностите на новата икономика. Нещо повече, ние нямаме друг изход, освен да възприемем водещите модели икономическа политика, включително подчинението на корпоративната и държавна политика на законите на капиталовите и финансови пазари.

Основание за подобен подход дава ниската изходящата база на оценка на корпоративните активи в българската икономика и високите растежни възможности, особено в контекста на получения инвестиционен рейтинг. Напълно е възможно оценката на тези активи в рамките на 3-5 години да нарасне в пъти /особено на фирмите от новата икономика и на т.н. Blue chips/, при което да се постигне двуцифрен ръст на БВП и ръст на доходите над прогнозираните. Новата икономическа политика следва да се опре на два основни кита – компаниите на новата икономика /двигателите на растежа и заетостта/ и рекапитализацията на българската икономика. Ключова роля в реализацията на подобна теория на преминаването от трансформационни - специфично преходни - към глобални критерии на развитие, има изграждането на институции и провеждане на политика на ускорено глобално съвместяване – фондови и финансови пазари, освобождаване на инвестиционната енергия на социално осигурителните и здравни дружества, включително и чрез пряко стимулиране /включително данъчно/ на проинвестиционното поведение на българските спестители.

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 01 Апр 2008 00:04 
Offline
Не мога да се спра
Аватар

Регистриран на: 12 Май 2006 22:56
Мнения: 1287
Години: 35

Местоположение: сред хората, които ме обичат!
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Въпреки, че не бе за мен - искрено ти благодаря :)

_________________
I believe!

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 15 Апр 2008 22:05 
Offline
Не мога да се спра
Аватар

Регистриран на: 12 Май 2006 22:56
Мнения: 1287
Години: 35

Местоположение: сред хората, които ме обичат!
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
Есе на тема Национална държава :)
ако може ;)

_________________
I believe!

Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2008 17:43 
Offline
България над всичко
Аватар

Регистриран на: 02 Фев 2004 00:06
Мнения: 5890
Години: 40

Местоположение: ДОБРИЧ
Благодарил: 44 пъти
Получил благодарност: 43 пъти
panntofka написа:
Есе на тема Национална държава :)
ако може ;)


Увод

Нацията е исторически продукт на взаимното влияние на политически, икономически и културни фактори и специфичен начин да се мисли човешкото своеобразие. Националната държава е политическата организация, към която нацията се стреми и в името на която воюва. Национализъм- неговата основна цел е установяване на нови връзки между започващите да се отварят локални човешки общности, между ставащите подвижни човешки същества. Основният ресурс на национализма е сходството в историческата съдба, близостта на говоримия език, на обичаите и на вярванията.

Национална държава и национална идентичност


Нация се мисли по-скоро като общност от граждани, модерно образувание, а национална идентичност- като принадлежност и съпричастност на гражданина към националната държава. Когато национализмът е основният двигател на борбата за освобождаване и създаване на национална държава- неизбежно акцентира върху етническата общност, която по своя език, култура, религия се различава от заобикалящата и доминиращата я група и търси основанието на своето бъдещо съществуване като самостоятелно политическо цяло в миналото си. Нация е обединилата се в името на своето бъдеще народност, национална идентичнаст е естествено дадена от акта на раждането в съответната етническа среда. Националните държави трябва да запазят своите граници и чисто пространствени и разбрани като суверенитет, като поле на действие на националните институции, правила, норми, ценности и т.н. – разграничавайки се от другите нации и национални държави. Те трябва да подхранват чувсвото за национална общност чрез позоваване на собственото си съществуване във времето, да захранват усещането за принадлежност чрез предоставяне на достатъчни опори за идентификация с националното цяло. За да може гражданинът на националната държава да приема не само като естествена, но и като ценна своята принадлежност към тази нация. За да може да се гордее със своята нация и да работи за нейното устойчиво възпроизводство и развитие, за нейното благо. Националната гордост добива две характерни форми на проява: патриотизъм и национално достойнство. Патриотизъм- индивидът и/или групата отстоява и утвърждава ценността на националните постижения, без да отрича или отхвърля постиженията на други нации. Национално достойнство- индивидът и/или групата съхранява чувството си на национална принадлежност, независимо от несполуките на националната общност, които са станали обект на присмех, на негативни обобщения, на словесни атаки- без това да предизвиква агресия към изразяващите ги хора или институции. Идентичност- всеки от нас има различни идентичности- едни от тях са естествено дадени други-естествено се придобиват.
Националната идентичност е най-значима, защото обозначава принадлежността към най-широката човешка общност, в която индивидът се вписва естествено, и без която той би станал “никой”- разделеният на национални държави свят не допуска свободно реещи се същества.
Модерната държава е национална, независимо дали я мислим като продукт на модерността или като поставяща началото на модерната епоха със своето конституиране като национална. Националната държава създава своите институции, сътворява правилата на отношенията между своите граждани. Тези институции и правила, които се създават, за да поддържат и да възпроизвеждат националната държава, фактически са универсални, всеобщи принципи на устройството на всяка национална държава, независимо от местната култуна традиция. И въпреки че не е работа на националната държава да създава културна традиция , е безспорно, че националната културна политика, националната образователна политика влияят върху съществуващите културни традиции, както и върху начина, по който мислим културното различие.
Когато се говори за национална култура:
- или се подставя етническата под националната
- или културната традиция на доминиращата етническа група се мисли като представителна културна традиция
- или се въобразява производството на национална амалгама от наличните културни традиции, а тя е възможна само ако съжителството означава съвместно живеене, а не разграничаване и самозатваряне


Национална държава и мултикултурно общество

От друга страна, защото е национална, модерната държава има мултикултурно общество. Тя конструира една нова общност, тъкмо защото общностите, от които е съставена, имат свои специфични исторически формирани особености- те са етнически, често пъти етнорелигиозни, по правило и езикови. Националният език и националната образователна политика имат за цел да направят всеобщо достъпно публичното пространство на националната държава, а като страничен продукт фактически призвеждат доминираща културна традиция. Тоест националната култура се оказва наследник на културната традиция на доминиращата етническа група. Другите културни традиции са не само изтласкани от публичното пространство, но и белязани като “не-културни” традиции или поне културни традиции, които нямат място на територията на тази национална държава. А техните “носители” се превръщат в малцинства.
Ако в публичното пространство се поддържа равенство на индивидите независимо от техния произход и избрания от тях модел на поведение, ако те се отнасят един към друг като равнопоставени, т.е. като граждани, а отношенията им се регулират от формализирани норми, то културната специфика сякаш неизбежно се изтласква в частните пространства, където означава за споделящите я индивиди не-признаване на значимостта на тяхната културна специфека.
В края на 20в. Отношението национална държава-малцинства се проблематизира по нов начин. Националната държава, която по определение се надстроява над етническите различия и утвърждава представата за единно национално цяла, заедно с това произвежда етнически малцинства.

Мултикултурно общество

От своето възникване и по своята същност модерната държава е мултикултурна- не като политическа организация, а като социална реалност. От една срана, тя е мултикултурна, въпреки че е национална, а от друга- тъкмо защото е национална държава. Но дълго време националната държава е ангажирана с проблеми на собственото си устройство и утвърждаване. Вътрешно – доколкото предполага изграждането на принципно нови национални институции, национален пазар, национално съзнание и др. Външно – защото динамиката на взаимовръзките и взаимозависимостите между изграждащите се и търсещите своето място национални държави непрекъснато променя облика на света през последните 2-3 века. Самият акцент върху националното във всички негови измерения изтласква на заден план многообразието на изграждащите националното единство групи. В такъв контекст е естествено институциите на националната държава да утвърждават националното единство и да забравят за културното многообразие.
Това е само една от причините от перспективата на националната държава да не се забелязват вътрешните културни особености. Друга не по малко значима причина е, че в самите основи на съвременната държава е положен принципът на равноправие и свободно развитие на човешката индивидуалност. Разбира се, този принцип не се реализира от само себе си в действителността на нито една национална държава.

Социални взаимодействия и културно различие

Културното различие не създава проблем във всекидневните социални взаимодействия в типологично различни ситуации:
- във взаимодействие си с друг мога да не забелязвам неговата културна определеност.
- Когато влизам във взаимодействие с представител на друга културна традиция
- Когато и доколкото избягвам взаимодействия с “ненормално” различния друг, разпознавайки го като “такъв”.

Дълбоко във всеки от нас е формирана да гледаме на другите по-скоро като носители на колективни идентичности, да се отнасяме към тях като към представители на добре оформени и относително затворени групи. Значително по-трудно е да се отнасяме към другия като човешка индивидуалност, която непрекъснато произвежда своятауникалност като по своеобразен начин модифицира различни колективни идентичности.


Защита на националните малцинства

Рамковата конвенция за защита на националните малцинства е опит за очертаване на възможностите да бъдат разрешени и двата проблема, които през понятието малцинство се талкуват като идентични. Трябва да се подчертаят две неща, които са особено важни:
1. Всички права, които РКЗНМ установява, са права, предоставящи възможност. По никакъв начин не се заявява, че трябва да има обучение на малцинствен език, че трябва да има радиопредавания на малцинствен език, че трябва да се езползва малцинствения език и т.н. Но ако дадено малцинство пожелае да направи радиопредаван на “своя език”, и т.н., на това не трябва да се пречи.
2. Всички постановления, отнасящи се до правата на човека- от Всеобщата декларация до националните конституции- заявяват равенство, независимо от пол, етническа принадлежност, изповедание... Но самото заявяване, че не трябва да се различават хората в своите права по тези признаци, означава, че различието по тези признаци е значимо за модерната държава. То е значимо както на равнището на държавните институции, така и на равнището на междучовишките отношения.

Независимо от всички трудности, които възникват във връзка с прилагането на Рамковата конвенция, нейното подписване и ратефициране означава признаване на правото на съществуване на различие, политическо признаване. Но начинът, по който на всекидневно равнище се мисли “малцинство”, оспорва идеологията на признаване или най-малкото влиза в противоречие с нея. Така политическото признаване на правото на съществуване на различието заедно с това се оказва белязане на всеки, който е носител на съответно различие. Независимо какво значение има за него това различие, независимо как той самият мисли за тази своя особеност и т.н.
От друга страна, извоювалите правото публично да се признае тяхната особеност се оказват също така публично обособени не просто в една определена група, която в самото си наименование носи неравнопоставеност. Така политическото признаване на малцинство във всекидневно равнище от една страна, затваря етническото своеобразие, отвън, превръщайки всеки, който е негов носител, в “член на малцинството”, а от друга- самото признато своеобразие се превръща в негативно белязано поради негативния смисъл, влаган в думата “малцинство”.

Какво може всики от нас

Ако се запитаме, защо става така, че глобализиращите тенденции в политиката и икономиката се съпътсват със затваряне и белязване на малцинствени групи, на етнически различия, с акцентиране върху груповата особеност, а не върху индивидуалната специфика, можем да отговорим така:
- Няма как да прогледнем за индивидуалната специфика, преди да се срещнем с груповата особеност, а с груповата особеност се “срещаме”, когато опитът да наложим върху конкретен индивид групова идентечност се окаже неуспешен: но значи от една страна , трябва да имаме чувсвителност за “отклонението”, а от друга- трябва да имаме общо поле, в което да взаимодействаме.
- Няма как да сме отворени към индивидуалната специфика, ако не признаваме всяка една групова идентичност като имаща право на съществуване в своето различие, като равноценна на всяка една от “нашите” идентичности, ако и доколкото не влиза в протеворечие с установените в държавата правни норми.

--------------------------------------------------------------------------------------

Нация и национална национална държава

Известно е, че европейските културни влияния проникващи на Балканите през ХVІІІ-ХХ в., се усвояват и от всички националности чрез оживени търговски връзки, обучение на студенти във висшите училища на Западна Европа, чрез литературата и изкуството, чрез модата, при сложни взаимодействия на традиция и модерност.
Усвояването на европейската култура се възприема като мощен тласък за развитието на балканските народи. От съществено значение са пътищата на проникване на чуждите влияния, културния и духовен потенциал на носителите, както и емоционалния и творчески заряд на майсторите-изпълнители - архитекти, зографи, марангози, преводачи, мислители. Те възпроизвеждат новото, рационалното, върху основата на местната архитектурно-строителна, урбанистична, литературна и художествена традиция.
В този смисъл обаче възниква въпроса – как се проектира етноса на Балканите, кои са движещите сили, които създават и овластяват нациите на Балканите?
Произведението на Жан-Франсоа Госийо, посветена на Балканите и на етническите борби за политическа власт се опитва да даде отговор на тези въпроси.
“Власт и етнос на Балканите” започва с въпросите, свързани с това що е етнос и кои са типовете власт.
Според автора, етническа група е население, чиито членове се самоидентифицират един с друг, обикновено на базата общоприето родословие, както и на базата на културни, поведенчески, лингвистични и религиозни практики. В този смисъл, етническата група представлява също така и културна общност. Тук, авторът разглежда властовия потенциал на нацията и етноса.
Като цяло, съществуват два типа етнически групи. Най-ранната форма на етническа общност представлява родствена група, най-близка по структура до племето. Другата форма на етническа група, възниква по време на появата на държавата, като форма на обществена организация.
През ХХ в., на Балканите етническите структури продължават да съществуват съвместно под формата на наднационални политически организации не само поради историческите последици на имперски организации, надхвърлящи националните идентичности и граници, но и поради идеологическите коалиции между държавите, насочени към унифицирането на хората под знака на общи каузи и/или взаимно обвързани интереси.
И двете положения са валидни за Балканите, както като резултат от интеграцията на националностите под управлението на Отоманската имперска система чрез частичната автономия на милиетите до края на ХIХ в., така и поради функционалната организация на балканските националности около идеология на политическа цялостност и военна защита, дължаща се предимно на необходимостите, възникнали от Студената война. На Балканите етносът и общата верска система са основните характеристики на националността.
Специфична черта на етноса на Балканите, осигуряваща нейното единство, е оригиналното съчетаване на своето и чуждото. Съществуването на националните езици е съпроводено с множество диалекти. Общите черти между езиците са резултат от взаимни влияния през вековното съжителство. Макар и неблизкородствени, българският и румънският например имат подобна интонация, лексиката в славянските езици е близка с оглед общият им произход, билингвизма, балканизмите получени от калкирани употреби, изобщо наложилият се Балкански езиков съюз, улеснява общуването между народите.
Авторът се опитва да даде и определение за властта: като използва много значения като синоними на “право”, “влияние”, “принуда”, “насилие”, “авторитет” и др.
Авторът посочва, че във Френския език властта се обозначава с две думи: puissance u pouvoir. Puissance се употребява в смисъла на възможност, капацитет, а pouvoir в смисъла на упражняване на тази възможност, капацитет. Казано по друг начин, френския език ни дава две думи за обозначаване на властта, но с различно значение:
“власт да...” (“puissance”);
“власт върху...” (“pouvоir”).
Английската дума “power” произхожда от френската дума “pouvoir”. За да се изрази властта от гледна точка на това за какво се използва, на английски се употребяват три значения на тази дума (”власт”):
“Власт да ...”(“power to”). Този вид власт осигурява другите със средства да въздействат. Това е възможност, капацитет. Нарича се още “овластяване”.
“Власт над (върху)” (power over)”. Това е властта в смисъла на упражняване.
“Власт от ...”(“power from”). Тази власт се нарича “устойчивост” и се разбира като способност да се предпазват от властта на другите. Може да се разбира и като власт на подчинения в една организация, над неговия ръководител.
От беглия анализ на думата “власт” и нейната употреба авторът показва, че тя има различно значение. Авторът набляга на факта, че властта се свързва с държавата, а оттам и нацията.


Авторът разглежда и национализма като универсално явление, възникнало в Европа през ХІХ в. и нациите като “исторически случайни” групирания по места и в частност на Балканите.
В териториите, на практика представляващи наследството на Отоманската империя идеята за нация, националност, национална идентичност и национална държава са се развили не по признака на племенна и обществена близост на населението, а чрез увеличаване на религиозно-етническото осъзнаване и уникалната етническа идентичност на населенията, живеещи в рамките на милиетската система. Историческите характеристики на етническите и националните идентичности на Балканите дори се развиват по-нататък, за да се проявят в края на ХХ в. като политики на етническо прочистване, както става със сръбския национализъм, последвал разпадането на бивша Югославия. По тези причини балканският национализъм се разви като идеология на изключването на другия от страна на националните държави, установени на определени територии и притежаващи трайни граници на идентификация, които се стремят към защита на националните и етническите граници на собствените си нации на всяка цена, чрез ревниво пазен монопол при използването на силови методи. Веднага трябва да се отбележи, че сегрегацията на локалните християнски общности в рамките на по-обширното ислямско обкръжение, установено на Балканите от Отоманската империя, кара историците от Балканите да наблягат на отчуждението на тези християнски общности от естествения им европейски произход и на разделянето на националните характеристики на тези общности от окупиралата ги отоманска култура, съпроводени с опити за повишаване на националното самосъзнаване.
Въпреки това едва ли има смисъл да се започва диспут за развитието на национализма на базата на сепаратизма и дезинтеграцията на местната общност от по-обширно социално формирование. По-удачно е да се дефинира идентификацията на специфична общност като нация чрез основните характеристики при формирането на национална държава. По тези причини анализът нататък ще се съсредоточи върху възникването на чувството за принадлежност към националната държава и върху основните характеристики на съвременния балкански национализъм, които се базират основно върху историческото изключване на другия.
Основите на модерната национална държава в Европа се определят от материалните условия на капиталистическите производствени отношения. С други думи, съвременната национална държава се развива в отговор на изискванията за натрупването на капитал, когато обществото се интегрира в световната капиталистическа система. В това отношение национализмът и формирането на национална идентичност на Балканите се установяват в съответствие с изискванията за създаване на национална държава през ХIХ в. чрез експанзия на капиталистическите взаимоотношения в целия регион.
Подобен подход е твърде близък до дефинирането на национализма като идеологически поглед на държавата, отправен към обществото. Той разглежда нацията като “колективно съществуване в границите на ясно очертана територия, субект на една администрация, наблюдавано както от вътрешния държавен апарат, така и от тези на другите държави” . По тези причини проявяването на “нацията” чрез специфичен език, вярването че обществото е естествено сплотено около и под уникално управление, както и общата история, даваща на индивида различима идентичност, е процес, тясно свързан с развитието на модерната държава под влиянието на икономическите промени, възникнали при развитието на капитализма.
Авторът посочва връзката между изразяването на географските, лингвистичните, етническите и културни особености на общността и опитите за изграждане на политическо покритие на очертана територия, както и еднаквите характеристики на процесите, свързани с националното и държавното изграждане на Балканите.
Териториалността се подсилва от национализма, който в популярните и официални идеологии се разглежда като вътрешно обединителен и външно разделителен принцип. Национализмът разглежда хората в рамките на принадлежност или непринадлежност към отделна страна и култура, за националистичната идеология те са по-скоро в рамките на нация, отколкото на социален статут или класова структура. По този начин авторът обяснява разделението на бивша Югославия.
Политическите цели, които трябва да се постигат според националистите, се разглеждат като задачи пред цялата нация, а не като такива за отделна социална класа, например земеделци, индустриалци, синдикалисти или работници. Тези цели са властови цели.
Така модерните националистични задачи се стремят към интегрирането на всички хора, обитаващи ясно очертана територия, в лингвистична, религиозна, културна и политически монолитна нация, която властва над малцинствата. В същото време те изключват другия, намиращ се извън териториалните граници, въпреки факта, че “другия” може да има същия лингвистичен, културен, политически и исторически произход. Освен това националната идея изисква от диктуващия правилата елит да изключва хората с различен произход, език и религия, въпреки факта, че те съжителстват на същата територия, към която принадлежи въображаемата нация, която има възможност да осъществява власт.

_________________
България на българите!!!
България над всичко!!!

http://ataka.dobrich.com/
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002078753239
Мили деца, пишете на кирилица! Пазете азбуката на светите братята Кирил и Методий. Тази азбука ни е запазила като българи през вековете. Тя е наше голямо богатство! Гордейте се, че я имаме!
Изображение


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 17 Апр 2008 17:50 
Offline
obsessed
Аватар

Регистриран на: 10 Авг 2006 21:27
Мнения: 3262
Години: 31

Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 2 пъти
Есе: Защо нашият съвременник се вълнува от Библейската притча за Моисей? :593 ...или поне стихотворението ''Изход'' от Стефан Цанев


Последна промяна mariela на 17 Апр 2008 18:18, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 583 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 20  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
POWERED_BY
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов