Бергон интернет и телевизия

Официален форум
Дата и час: 27 Апр 2024 10:26

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Правила на форума





Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2007 11:55 
Offline
Заинтересован

Регистриран на: 20 Авг 2005 20:56
Мнения: 228
Години: 36

Благодарил: 3 пъти
Получил благодарност: 1 пъти
понеже шибания партишън меджик ми изгуби информацията, може ли тя да се възстанови от клъстерите??


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2007 12:54 
Offline
Почетен потребител
Аватар

Регистриран на: 10 Окт 2004 20:21
Мнения: 2224
Години: 33

Местоположение: В кенефа с лаптопа, докато ми умалеят краката.
Благодарил: 4 пъти
Получил благодарност: 6 пъти
Copy, Paste!
Преди около седмица един мой познат ме помоли да му асистирам при възстановяването на определени файлове, след като при преинсталацията на неговата Windows XP Pro ОС единият от логическите дялове на твърдите му дискове, свързани в RAID-0 Stripe режим, внезапно “изчезнал”.

За щастие всички важни файлове, програми и документи резидираха върху основния логически дял C:, а върху липсващия приятелят ми е съхранявал около 25 GB MP3-компресирано аудио, видеоклипове и снимки. Тук е моментът да уточня, че във въпросната конкретна ситуация разполагахме с един доста сериозен софтуерен продукт, без чиято помощ възстановяването на данните би било немислимо. Става дума за уважаваната от мен EasyRecovery Proffesional, разработка на Ontrack.

И така, след като се уверих, че въпросният дял действително се е повредил, защото Windows ОС дори не го разпознаваше като устройство, а програми като F-disk на Microsoft, Partition Magic на PowerQuest или Partition Expert на Acronis откриха дела, но единственото, което можеше да се направи с тях, бе форматирането му, аз реших да изпробвам една възможност, за която на теория знам, че съществува от доста време, но никога не я бях тествал в реални условия. Това е RAW Recovery методиката за възстановяване на данни, при която информацията се разчита от твърдия диск на ниско ниво, на принципа сектор-по-сектор, като се търсят сигнатури според предварително зададени шаблони. След това автоматично се определят форматът и големината на дадения възстановен файл. Тъй като за по-малко от 2 часа аз и приятелят ми успяхме да възстановим около 78 % от файловете му именно чрез тази техника, реших да я представя на вниманието ви с уговорката, че на тази опция трябва да се разчита единствено като последен вариант при възстановяването на данните.

Това е така, защото в софтуера на OnTrack са предвидени няколко фундаментално различаващи се един от друг режима на работа. При всеки от тях се ползват различни алгоритми. Например ако даден дял е бил форматиран (без значение какви са настоящата и предишната файлова система – програмата работи безупречно с FAT/NTFS/ReiserFS/Linux Ext2/3 и т.нар. файлови системи), най-удачна би била употребата на опцията за възстановяване на данните след форматиране на диска (Format Recovery).

RAW Recovery инструментът от своя страна е в състояние да разчете и съхрани данните дори и от дялове със сериозни проблеми (но не от физическо естество), да речем, повредена FAT таблица, MBR сектори и т.н.

При този режим на работа програмата Ontrack Data recovery използва база данни с предварително дефинирани файлови сигнатури, като се поддържат повече от 200 популярни файлови разширения. Имайте предвид, че при тази методика се изисква да определите точно кои файлове желаете да бъдат възстановени, като маркирате техните разширения в съответното поле с отметки. В случай че ви трябват единствено снимките и аудиофайловете, да речем, бихте могли да маркирате само следните полета: .BMP, .GIF, .JPG, .PNG, .TIF... и .MP3, разбира се.

Естествено, не е възможно при възстановяването на файловете те да бъдат записвани върху същото физическо устройство, откъдето се извличат данните. Вариантите са два: копирането на намерените файлове от “проблемния” дял върху друго физическо устройство (твърд диск) или качването им върху отдалечен или локален FTP сървър. Понеже аз и приятелят ми сме в една локална мрежа, а той разполага само с един твърд диск, аз избрах втория вариант, който иначе е по-бавен. Стартирах FTP сървър на моята машина и го използвах като хранилище за възстановените файлове, което се вижда и на приложената екранна снимка (ontrack2.png).

Принципно същинската работа с който и да е от продуктите на Ontrack е детска играчка и мисля, че буквално всеки би могъл да се справи с интуитивния интерфейс на Ontrack Data Recovery Proffesional, където всички процедури се извършват стъпка по стъпка (wizard mode). Именно затова не обръщам детайлно внимание на всяка отделна стъпка при работата с тази безценна програма, защото смятам, че това би било излишно с оглед на свръхприятелски настроения интерфейс на програмата. Това обаче не бива да ви заблуждава, защото възможностите, които продуктът на Ontrack осигурява, не са за пренебрегване. Ентусиазмът ми относно този продукт не е неоправдан, защото, както вече споменах, с негова помощ възстановихме файлове от повредения дял на приятеля ми с успеваемост 78 %!

Тъй като RawRecovery инструментът сканира цялата повърхност на твърдия диск сектор по сектор, той възстановява успешно единствено по-малките файлове, резидиращи върху един клъстер, както и по-обемистите такива, но само когато те са записани върху няколко последователни клъстера на твърдия диск. С други думи, нивото на фрагментацията при проблемния дял е от голямо значение за успеваемостта на процеса на възстановяване. Това означава, че ако скоро не сте дефрагментирали диска си, RAW recovery едва ли ще спаси файловете ви, освен ако не става дума за малки като обем файлове, например документи (.TXT, .RTF, .DOC и т.н.).

За щастие приятелят ми ползва DiskKeeper на DiskInternals, който автоматично следи какво е нивото на фрагментацията на дисковете, и ако е нужно, ги дефрагментира, когато компютърът не е натоварен (idle). Предполагам, че именно поради тази причина постигнахме такава висока успеваемост при възстановяването на “уж безвъзвратно” изтритите снимки и музикални файлове, въпреки че някои от MP3-ките бяха доста обемисти.

Все пак имаше и куриози, защото програмата явно бе прихванала хедъра на даден MP3 файл, след което в самия поток (mpeg-layer3 stream) се беше вмъкнал фрагмент от друг MP3 файл. В резултат получихме няколко интересни какофонични микса, които програмата бе спретнала за нас. Все пак като цяло доста голяма част от файловете на приятеля ми бяха спасени.

Лошата новина бе, че техните имена бяха в 8.3 формат (примерно imenafaj~.mp3 вместо imenafajl.mp3), но успяхме бързо и лесно да възвърнем оригиналните им имена с програмата Flash Renamer на RL Vision. Тя извлича информацията от IDv2 и IDv3 метатаговете на всеки MP3 файл и го преименува според предварително дефиниран шаблон, примерно име_на_група---име_на_албум--(година).

За съжаление EasyRecovery Professional не е безплатна, но все пак става дума за професионално насочен софтуер, който би могъл да ви спести много средства и нерви. Цената за единичен лиценз е $89, а пробната версия е достъпна за сваляне от сайта на разработчиците.

Трябва да стане с тая програма и в твоя случей.

_________________
PC:CPU:Athlon64 X2 4600+F3@3.0Ghz|MB:GA-MA770-DS3|Cooler:Thermalright Ultra-120A|Memory:2x1GB@860mhz|HDD:250GB Hitachi|VGA:Sapphire HD3850 512mb|PSU:Fortron 450W


Да черпим от живота мечти, да даваме на мeчтите живот.(Мария Склодовска-Кюри)
Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.


Последна промяна -OpTix на 14 Окт 2007 12:55, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2007 12:54 
Offline
Заинтересован
Аватар

Регистриран на: 30 Юни 2006 10:20
Мнения: 283
Благодарил: 7 пъти
Получил благодарност: 1 пъти
Пробвай с Handy recovery 3 или 4.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Окт 2007 23:03 
Offline
Луд умора няма
Аватар

Регистриран на: 03 Фев 2005 02:09
Мнения: 981
Години: 39

Местоположение: наМвП
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 3 пъти
EasyRecovery е моят съвет... При възстановяването може да се получат някой кофти ефекти, например несъществуващи файл имена, тоест всичките ти файлове да са от 1 до 10000000 например, file 1 file 2 ... Също така излизат и файлове които си изтрил от този дял преди...


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2007 17:30 
Offline
Още малко ..още

Регистриран на: 05 Ное 2006 00:16
Мнения: 312
Години: 34

Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
преди малко си форматирах C:\ където беше Windows но имах и др данни там искам да попитам има ли някакъв мизерен шанс да си върна информацията защото тя представлява снимки от последните 3 год ;(


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2007 17:32 
Offline
Почетен потребител
Аватар

Регистриран на: 10 Окт 2004 20:21
Мнения: 2224
Години: 33

Местоположение: В кенефа с лаптопа, докато ми умалеят краката.
Благодарил: 4 пъти
Получил благодарност: 6 пъти
Защо не четеш?
Цяла статия съм копнал.

_________________
PC:CPU:Athlon64 X2 4600+F3@3.0Ghz|MB:GA-MA770-DS3|Cooler:Thermalright Ultra-120A|Memory:2x1GB@860mhz|HDD:250GB Hitachi|VGA:Sapphire HD3850 512mb|PSU:Fortron 450W


Да черпим от живота мечти, да даваме на мeчтите живот.(Мария Склодовска-Кюри)
Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail.


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 28 Окт 2007 17:36 
Offline
Още малко ..още

Регистриран на: 05 Ное 2006 00:16
Мнения: 312
Години: 34

Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 0 пъти
jenih_a написа:
Защо не четеш?
Цяла статия съм копнал.


всичко прочетох но се чудех дали ще помогне в моя случей :) някъде бях чел че при изтриване на дадена информация се запазва докато на неиното място не се сложи нещо др вярно ли е?

_________________
"Ще срешнеш приятели по ценни от злато за да разбереш с какви тенекии си се занимавал до сега!"


Върнете се в началото
 Профил  
 
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 31 Окт 2007 16:47 
Offline
Намерил си мястото
Аватар

Регистриран на: 31 Дек 2004 19:45
Мнения: 536
Години: 34

Местоположение: http://0.0.0.0/
Благодарил: 0 пъти
Получил благодарност: 1 пъти
Johnnie Walker написа:
jenih_a написа:
Защо не четеш?
Цяла статия съм копнал.


всичко прочетох но се чудех дали ще помогне в моя случей :) някъде бях чел че при изтриване на дадена информация се запазва докато на неиното място не се сложи нещо др вярно ли е?

Горе-долу е вярно, докато не се запише нещо в този сектор на харда...
;)

_________________
Типично българската простотия е несъразмерима с времето и пространството...


Върнете се в началото
 Профил  
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
POWERED_BY
Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов