Бергон интернет и телевизия

Официален форум
Дата и час: 27 Апр 2024 08:49

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


Правила на форума





Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Ное 2008 23:26 
Offline
Stranger
Stranger

Регистриран на: 30 Авг 2008 22:49
Мнения: 302
Години: 23

Местоположение: Варна
Благодарил: 6 пъти
Получил благодарност: 31 пъти
    ...................................... "Щом е безплатно, значи не струва". Първо: не е вярно като идея. Въздухът, който е жизнено необходим за нас, за момента е безплатен. Същото важи за слънцето, дъжда, една разходка сред природата, песента на птиците, както и много други неща. Българският фолклор, който толкова много ни е прославил пред света, също е безплатен и свободен за ползване и de facto се разпространява под единият от видовете свободни договори за ползване. Има много качествени свободни програми - Линукс операционна система задвиждва по-голямата част4 от класираните в топ 500 суперкомпютри, Интернет все още разчита основно на свободен софтуер за предоставяне на своите продукти и услуги. Повечето от операционните системи които задвижват или ще задвижват мобилните телефони са или под свободен договор за ползване, или са в процес на предоставяне на такъв.
      "Няма безплатен обяд. Сигурно има някаква уловка". Да, така е - няма безплатен обяд. В един свободен проект има участие на много хора, и всеки от тях е дал своят принос за да се развие проекта (един с програмиране, друг с писане на документация, трети с превод, четвърти с дарение - всеки според своите възможности и желание). Така че продуктът не е възникнал "от нищото", и струва много пари и часове труд. И да, наистина има уловка. Само че "уловката", всъщност тайната на свободния софтуер е, че всеки от участниците в един свободен проект е избрал вместо да задържи своят принос за себе си, да го върне обратно към общността, подкрепяйки по този начин развитието на проекта. Така тези малки, поносими за всеки участник приноси, но много на брой (заради многото хора които допринасят към продукта), оформят един качествен, и в същото време напълно безплатен продукт - както за участвалите в създаването му, така и за всички други.
        # "Свободният софтуер се разработва само от любители" - не е вярно. В Linux Fondation например влизат много от най-крупните фирми в компютърният свят5. Зад големите, ключови свободни проекти винаги има една или няколко фирми, които ги подкрепят по един или друг начин - например чрез назначаване на разработчици на пълен работен ден, които да допринасят за развитието на продукта, или чрез предоставяне на собствен програмен код под свободен лиценз.
        # "Свободен и безплатен е едно и също" - Невярно. Някои хора наричат свободни freeware и shareware програмите, защото могат да ги инсталират безплатно на компютъра си. Други пък се притесняват че свободният софтуер е еквивалентен на пиратски софтуер, защото също като него може да бъде свободно изтеглен от Интернет. Но има една съществена разлика. Безплатния достъп до изпълнимия програмен файл е само една от възможностите които един свободен софтуер ви предоставя, и дори не е задължителна за да бъде разпространяван той под такъв договор за ползване6. Основната разлика е свободния достъп до програмния код и правото да го модифицирате и разпространявате, и то е, от което произтичат всички останали предимства.
        "Щом е свободен, значи ще се развива бавно" - не е задължително. Всъщност зависи от това доколко голям е проекта. Някои проекти (например Линукс ядрото) се развиват с шеметна скорост - в момента (април 2008 год.) съдържа около 9 милиона реда код и всеки ден се добавят средно 3621 реда, премахват се 1550 реда и се променят 1425 реда, и това всеки ден за последните 2 и половина години. Този темп на промяна е по-голям от този на който и да е друг софтуерен проект въобще в историята досега7. Друг такъв феномен е Уикипедия, свободната енциклопедия - от създаването си преди по-малко от 10 години до сега тя се разрастна до една от 50-те най-популярни страници в мрежата, списвана на повече от 200 езика. Английският вариант съдържа повече статии отколкото Енциклопедия Британика, започната преди повече от век, а немският е по-точен и акуратен от традиционните енциклопедии8.



        Цялата статия: http://linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl? ... =409124649

        _________________
        We trust you have received the usual lecture from the local System
        Administrator. It usually boils down to these three things:

        #1) Respect the privacy of others.
        #2) Think before you type.
        #3) With great power comes great responsibility.


        Върнете се в началото
         Профил  
         
        Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
        Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 

        Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]


        Кой е на линия

        Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


        Вие не можете да пускате нови теми
        Вие не можете да отговаряте на теми
        Вие не можете да променяте собственото си мнение
        Вие не можете да изтривате собствените си мнения
        Вие не можете да прикачвате файл

        Търсене:
        Иди на:  
        POWERED_BY
        Преведено от: SEO блог на Йоан Арнаудов